5. juuni 2018

Kevad 2018

Et kõik ausalt ära rääkida, pean alustama sellest, et koolielu käib hoopis teistsuguse ajaarvamise järgi kui tavaelu. Vähemalt nii tundub. 

Märtsis tähistasime meiegi emakeelepäeva - eesti keele tunnis kirjutasid lapsed akrostihhone Kristjan Jaak Petersonist, seejärel trükkisid need arvutisse ja lugesid ka tekstina sisse, nii et need tööd muutusid mõnes mõttes täienduseks näitusele "Eestlaste Riia läbi sajandite", mis meie koolis üleval oli.

  

Keelenädalal toimus muidugi teisigi ettevõtmisi - näiteks said 1. klassi ruumi asjad endale eesti-, vene- ja ingliskeelsed sildid, kooli külastas kirjanik-illustraator Lilija Berzinska, õpiti liivi mänge ja laule. 20. märtsil (loe: REKi eesti keele päeval) külastas meid luuletaja Guntars Godiņš, kes on oma südameasjaks võtnud “Kalevipoja” tõlkimise läti keelde. Loengu käigus selgus, et tõlkimine pole alati nii lihtne kui esialgu tunduda võib, eriti siis, kui tegemist on erinevate värsivormidega ja olukordades mõnikord tuleb keelemängu huvides otsetõlkimisest loobuda. Guntars Godiņš on hammustanud üsna suure tüki, kuna tema tõlkes võivad lätlased lugeda oma keeles järgmiste eestlaste loomingut: Jāns Kaplinskis, Emīls Tode, Arturs Alliksārs, Pauls Ēriks Rummo, Hando Runnels, Dorisa Kareva, Tenu Ennepalu, Ilmars Lābans, Matss Trāts, Contra, (:)kivisildniks, fs,  Jāks Jērīts (loe: Jaak Jõerüüt), Vīvi Luika, Andruss Kivirehks, Andress Ehins. 

Tähistasime ka lihavõtteid ja õpilased rõõmustasid, kuna lõpuks ometi võis koolivesti nädalaks koju "unustada", sest riietuda tuli vastavalt värvikoodeksile. 

Meie kooli õpilased on kõrgeid kohti saanud erinevatel olümpiaadidel  - näiteks füüsikas, tööõpetuses, loodusõpetuses, matemaatikas, loodusõpetuses. Ilmselt võidaks nad ka Lätis peetava eesti keele konkursi, kui selline asi toimuks :) 

Loomulikult osaleme ka erinevates projektides - sel kevadel Eesti-Läti-Leedu-Poola koolimuuseumiprojektis, kus meie kooli õpilasomavalitsuse liikmed ettekandeid tegid ja teiste omasid kuulasid.

Ka laululapsed on esinemas käinud nii väiksematel kui ka suurematel üritustel:
 

Õppekäike on tehtud nii Läti raadiosse, muusemidesse kui ka loodusesse (oleme ju ometigi looduse saadikud sel aastal!).

Uusi teadmisi omandasid lapsed nii akadeemises kui ka lõbusamas võtmes. 20. aprillil külastas meie kooli Tallinna Huvikeskuse "Kullo" esindus, kes õpetas meile, kuidas mängida mängu nimega "Gomoku". Õnneks oli mäng üsna lihtne - ühte rivvi oli vaja saada 5 musta / valget nuppu (vaata videonäidet siit). 5.a klass kogus oma väed kokku ja käis toetas ühte oma klassikaaslast telesaates "Gudrs, vēl gudrāks" (tõlkes "Tark, veel targem"), kus omavahel võistlevad erinevate koolide õpilased. 

Traditsiooniline spordipäev toimus loomulikult ka, seekord küll veidi võistlikumas võtmes kui varasematel aastatel, mil ma siin olen olnud. Ümber kooli oli 20 punkti, kus tuli täita erinevaid täpsust, osavust või kiirust nõudvaid ülesandeid. Igal õpilasel oli personaalne tulemustekaart, kuhu tema sooritused kirja pandi. Pärast loositi välja mitu t-särki, kuhu oli suurelt ja uhkelt eesti keeles kirjutatud: Riia Eesti Kooli spordipäev 2018.

Toimus ka traditsiooniline jalgrattavõistlus, kus võistlema oodati nii lapsi, vanemaid kui ka õpetajaid.

                                      

Meie kooli õpilaste sportlikud saavutused sellega muidugi ei lõppe - Eesti rahvatantsu ja rahvamuusika selts tunnustas meie kooli õpilasi rahvusvahelise tantsupäeva raames tiitliga "Parim väliseesti "Pärliine"." Muide, REKis viib rahvatantsutunde läbi meie kooli vilistlane Lelde, kes ka video võistlustulle saatis.


Kooli lõpp oli natuke eriline, kuna kolmapäeval said õpilased kätte tunnistused ja loovutasime pidulikult siinse RMK loodusesaadikute tiitli.

 

 Neljapäeval sõitsime kogu kooliga Eestisse ekskursioonile. Mina sõitsin seekord kaasa 5.a klassiga ja meie reisisihiks oli Otepää seikluspark. Tänu asjalikule ja sõbralikule juhendajale saime endale pealtvaataja ja kaasaelaja rolli. Park oli suur ja lapsed hajusid ruttu laiali. Lõpuks kogusime nad ikka kokku, et külastada ka Tehvandi suusahüppetorni. Vaade ülevalt võttis nii mõnelgi jala värvisema.

Poisid vaatasid kadedusega pealt, kuidas viimasele rajale suutsid ronida ainult 2 tüdrukut.

Kõige populaarsem koht toidupoes.

1. ja 2. klass sõitsid Liikluslinna ja Nõiariiki. Õpetaja Ivika kirjutas 2. klasside kogemusest järgmiselt: "31.mail sõitsime 2.a ja 2.b klassiga Eestimaa suurimasse liikluslinna, et proovida liiklemist mängulinnakus. Meid võeti sõbralikult vastu, räägiti liiklusohutusest ja liiklemiskultuurist. Kõik saime proovida sõitmist mootorratta ja autoga. Tore oli, et Katrina, kes muidu peab liikuma ratastoolis ja sellelaadset sõitmist pole teinud, sai samuti autosõitu proovida ja see oli tema jaoks väga suur rõõm. Aeg lendas liikluslinnas kiirelt ja peagi suundusime Nõiariiki. Peanõid võttis meid toreda nõiatantsuga vastu ning tema ustav sõber rääkis meile Nõiariigi tegemistest. Proovisime luuaviskamist ja õppisime tundma taimi. Alustades kodusõitu kohtasime teel ka 1.klassi ja 5.a klassi, sest kogu kooliga olime sel päeval Eestimaad avastamas ja see sai igati põnev päev olema meile kõigile!"

1. klassi õpilased Liikluslinnakus lustimas:


3. ja 4. klass sõitsid Jääaja Keskusesse ja Eesti Lennundusmuuseumisse; Kõige pikema reisi (6 tundi!) võtsid ette põhikooliklassid (5.b, 6. ja 7.), kes sõitsid Ida-Virumaale, et oma silmaga üle vaadata, mida kujutab endast Kaevandusmuuseumi kooliprogrammi moodul nr 3 (loe: ekskursioon allmaakaevandusse, seiklusmatk ja Karjäärisafari). Kuigi päev oli pikk, olid nii lapsed kui ka õpetajad rõõmsad REKi toreda "ekskursioon Eestisse" traditsiooni pärast.

Juuni keskel toimus koolis pidulik aktus - järjekordne 9. klass lõpetas. Sel aastal oli aktus väga südamlik ja mõnus. Egas midagi - tuult tiibadesse!Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar